Utókezelés


Kérlek ne felejtsd el, hogy a tetováltatás csak az első lépés, a gyógyulási folyamatért te vagy a felelős és ez nagyban befolyásolhatja a végeredményt is. A tetoválás a testedet díszíti és része lesz a hátra lévő életednek, ezért megfelelő gondoskodással ápold azt. 

 

Amikor a tetováló elkezd dolgozni a bőrödön a z irha rétegbe juttatja a tintát. Ez percenként több 100 vagy akár 1000 tűszúrás is lehet. Ezáltal az irha a bőr felső rétege is megsérül és ez egy sokk élmény a testednek. Dehidratáltá válik a felület és nő a fertőzés lehetősége is. A tetoválás minta elkészítése csak az első lépés, hiszen a gyógyulási folyamat felügyelete már mindenkinek a saját felelőssége. A sérült bőrfelület reakciója lehet kipirosodás, égő érzés vagy ödéma is. Az utókezelés a gyógyulási folyamat segítésére van, és arra, hogy csökkentse a további nem kívánatos kellemetlenségeket. Ezért feltétlenül fontos ennek betartása.

A tetoválás abban az esetben marad igazán szép, ha a regenerációt amit a test végez mind ezek után elősegítjük az utókezelő krémekkel. A gyorsabb gyógyulás miatt a bőr hidratált lesz, és a varrosodási idő is lerövidül így nem kell aggódnunk a színveszteség miatt. élénkebb és szebb marad a tetoválásunk.

Amikor a művész végez a mintával, általában fóliakötést helyez fel a területre, miután azt megfelelően lekezelte. Ez azért kell, hogy egyrészt a tűszúrások miatt okozta nyílt sebbe ne kerüljön fertőzés közelbe, másrészt, hogy a kilökődő festék és vér és egyéb sebváladék ne kenje össze a ruhát vagy okozzon egyéb kellemetlenséget. Ez a folyamat teljesen normális, ami a minta méretétől függően lehet látványosabb. A fóliák különböző ideig képesek tartósan ”ráfeszülni” a bőrre ezáltal megfelelő védelmet nyújtva, a háztartási fólia maximum 24 órán át. Viszont érdemesebb ezt a réteget 3-4 óránként cserélni (éjszaka nem szükséges emiatt felébredni). A fóliát eltávolítása után érdemes a tetoválást mindig átmosni hideg vagy langyos vízzel. Ezt követően törölközővel felitatni a vizet (NE dörzsöld!) de még alkalmasabb erre a konyhai papírtörlő mivel a törölközővel ellentétben az nem szöszöl, így még inkább csökkenthetjük a fertőzésveszély kialakulását. Hiszen a sérült, nyílt felszínű bőrbe nem kerül szennyeződés. Az utókezelő krémet ezután vékony rétegbe kenjük fel a bőrfelszínre, lehetőleg minél kevesebb kontaktussal (tiszta kézzel!) és ügyelve arra ne kerüljön túl sok krém a mintára mert az oldhatja a színpigmenteket ezáltal fakítja a tetoválást. Ha a felületet nem takarja ruha, és otthon vagyunk szabadon levegőztethetjük. Az első 2-3 napban azonban érdemes lehet fóliázni alváshoz, vagy ha megyünk valahova.

Az első 3 nap érdemes napi 4-5 alkalommal is bekenni, majd utána csak akkor, ha száraznak érzed a tetoválás helyét. A folyamat eltarthat 2 hétig is, de addig mindenképp, amíg ”fényes” a tetoválás felülete. A varrosodást követően (viszketni fog de ne kapard mert azzal ismét megnyithatod a seb felületét és lassítod a gyógyulást) már egyáltalán nem szükséges a fóliázás és akár árthatsz is vele, hiszen a bőr nem tud megfelelően lélegezni. A későbbiekben érdemes lehet testápolóval is kenegetni a 2 hét eltelte után. Az utókezelés segíti felgyorsítani a gyógyulási időt, elkerülheted a fertőzés kockázatát és a lerövidített folyamat miatt több festékanyag marad a bőrben ez által élénkebb, intenzívebb és szebb marad a tetoválásod.

 

Az utókezelőkrém használata viszont csak egy dolog. A tetoválást követően amíg a hámosodás nem indul meg semmiképpen ne áztasd (kádban való fürdés) vagy menj fürdőbe. Erre azért van szükség mert a víz oldhatja a még be nem épült festéket, ezért az veszíthet színéből. A klóros/sós víz csak fokozza ennek hatását. A fürdéssel együtt a napozás/szolárium is kerülendő. Az UV sugárzás megint csak fakítja a tetoválást, és ez az első 5-6hétre érvényes időkorlát ha mindent szeretnénk megtenni a tökéletes gyógyulási időért. Minden esetre az elkövetkezendő időszakban mindig érdemes magas faktorszámú napfényvédő krémet alkalmazni hiszen ezzel növeljük a tetoválás élettartalmát. A sport pedig szintén egy kritkus pontja lehet a korai időszaknak, az izzadás miatt. Az izzatság sótartalma csak úgy mint a korábban említettek oldja a festéket és amíg nem záródik be a bőr sérülése addig mindenképpen (az első 3-5 nap) kerülni érdemes.

 

Amíg a tetoválás gyógyul NE vakard, napoztasd, kerüld a szoláriumot, szaunát, úszást, vagy fújj rá dezodort/parfümöt. Lehetőség szerint kerüld a testedzést az első napokban az izzadás okozta sótermelés miatt!

Ha kérdésed van a folyamat során informálódj a tetoválódtól és ne az ismerősödtől!

Az utókezelő krémnek minden esetben pantenolt kell tartalmaznia! (pl: Bepanten, TattooMed)