Tetoválás és kultúra - Japán 2/2

Published on 23 March 2022 at 18:13

Sanja Matsuri

Minden év május harmadik hetén kerül megrendezésre Tokió egyik legpopulárisabb fesztiválja és három napot ölel fel. Sokszor úgy is előkerül, mint Yakuza fesztivál. Az utóbbi elnevezést azért kapta mert a tagok előszeretettel vonulnak fel, és mind ezt úgy teszik, hogy tetoválásaikat jól láthatóan teszik közszemlére. Ez sokakat vonz, hisz nem egyszer hivatkoznak rá úgy mint extra látványosság amit kimondottan nagy figyelem kísér. A felvonulás centere a Sensoji Templom, ami turisták által kedvelt pont. Volt olyan év amikor becslések szerint több mint 2 millió embert vonzott az esemény. A fesztivált nem részletezném mélyebben, hiszen a mi esetünkben a legérdekesebb a Yakuza tagok által keltett érdeklődés. Miután tudjuk, hogy a tradíciók miatt a népesség elítéli bizonyos szintig a tetoválást, érdekes látni, hogy mennyire nagy figyelem övezi ezt a részét. Mindenképpen fontos, hogy a tagok, sok esetben a mellékutcákon vonulnak, és előfordulnak verbális konfrontációk is a bámészkodók miatt, de nem találtam feljegyzést, hogy ez elfajult volna komolyabban. Érdekes látni a hierarchikus rendszert is ez alatt az idő alatt, mennyire kivehetőek a bandatagok elkülönülése, ki megy elől és vezeti a sort, kik azok, akiket testőrök is védenek sok esetben.

Annak ellenére, hogy Japán történelme nyomán nincs nagy elfogadása a test ilyen fajta díszítésének, még is van egy nap az évben amikor kiköveteli magának a pillanatot.

Tetováltak kitiltása?

Sok tetoválással rendelkezőben felmerül a kérdés, aki Japánba készül, hogy  ”El kell takarnom a tetoválásomat?” amire a rövid válasz, hogy néha.

A kisebb mintával indul el valaki, egy sebtapasszal, vagy hasonló trükkös megoldással ki lehet játszani a szabályokat. Ha nagyobb nehezen elfedhető, vagy már-már elfedhetetlen mintával érkezünk akkor minden képen érdemes informálódni a helyszínről, ahova megyünk. A kultúrájuk és történelmük miatt sok fürdő, park vagy templom ebben az esetben tabunak számít. Sajnos meg kell érteni és elfogadni nézeteiket, mi csak vendégek leszünk az országukban és nem szabad vissza élni vele. Az interneten több oldalon is található lista tattoo-friendly néven, ahol lehetőségünk van élvezni bizonyos helyszíneket még így is.

Ideológiájuk leginkább az idősebb rétegbe van erősen gyökeret verve, és még ha nem is Yakuza tagok vagyunk közel sem hasonló mintákkal, számukra a tetoválás továbbra is egyet jelent a negatív/rossz fogalommal. Bár a japánban is különbség van tetoválás és tetoválás között. A tattoo szót az apró egyjelentésű mintára használják míg az irezumi megnevezést a nagyobb méretű tradícionális mintákra amilyeneket a japán bandatagok is viselnek. A templomok tisztasága miatt érthető lehet, hogy sok esetben nem engedik a tetovált (bűnöző attitűdöt sugárzó) embert átlépni a küszöböt, ahogy ez a parkok természet adta szépségénél is elfogadható lehet, ha bele gondolunk. Viszont érdemes kiemelni, hogy a gyerekekre való tekintettel előfordulhat, hogy védve őket a vidámpark, vagy egy állatkert is tiltott zónává válik, ha megtudják, hogy tinta van a bőrünkön.  

A legjobb tanács, hogy informálódjunk az interneten, mielőtt meglátogatnánk valamit. Erre a legjobb forrás a www.tattoo-friendly.jp oldal.

Mit gondol az utca embere japánban a tetoválásról?

Záró mondatként röviden megpróbálom átadni azt amit sajnos még nem tapasztaltam, de a böngészések alapján találtam. Az idősebb generáció kicsit erősen fogalmazva, elítéli míg a felnövekő generációkban a nyugati hatás szépen lassan partot mos és lazítja a szoros ideológiákat.